Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Biblia - Ewangelia św. Mateusza

Dzieciństwo Jezusa
Mateusz przedstawia rodowód Jezusa począwszy od Abrahama. Wyróżnia 14 pokoleń od Abrahama do króla Dawida, kolejnych 14 od Dawida do niewoli babilońskiej, następnie zaś 14 do Jezusa (przybranego syna Józefa, męża Maryi).

1. Narodzenie Jezusa

Maryja, jeszcze jako narzeczona Józefa, poczęła Jezusa za sprawą Ducha Świętego. Z tego powodu Józef nie chciał się z nią ożenić, jednak uczynił to, kiedy we śnie ukazał mu się anioł.

2. Mędrcy ze Wschodu

Jezus urodził się w Betlejem, za czasów króla Heroda. W tym czasie na niebie pojawiła się gwiazda, za którą podążało trzech mędrców ze Wschodu. Herod, który poznał przepowiednię o mającym się narodzić Mesjaszu, poprosił mędrców, aby jeśli odnajdą dziecko, powiadomili go, ponieważ on również pragnie oddać mu pokłon. Po odnalezieniu Jezusa mędrcy jednak oddali mu pokłon, a następnie inną drogą opuścili Jerozolimę.

3. Ucieczka do Egiptu

Józefowi we śnie ukazał się anioł, który nakazał całej rodzinie ucieczkę do Egiptu, ponieważ Herod chciał zabić nowo narodzonego Mesjasza. Józef wraz z Maryją i Jezusem udał się więc do Egiptu i pozostał tam aż do śmierci Heroda.

4. Rzeź niemowląt

Herod bardzo rozgniewał się tym, że mędrcy potajemnie opuścili kraj i kazał wymordować w Betlejem wszystkie dzieci do dwóch lat.

5. Powrót do Nazaretu

Kiedy Herod zmarł, Józefowi we śnie ukazał się anioł, który nakazał mu powrót do kraju. Mężczyzna tak właśnie uczynił, osiedlił się wraz z rodziną w Galilei, w mieście Nazaret.

Przygotowanie do działalności Jezusa

1. Jan Chrzciciel

Na pustyni zamieszkał człowiek nazywany Janem Chrzcicielem – nosił odzienie ze skóry wielbłądziej, skórzany pas i żywił się szarańczą oraz leśnym miodem. Jan wzywał ludzi do nawrócenia twierdząc, że niedługo zjawi się Mesjasz. Chrzcił również ludzi wodą z Jordanu mówiąc, że ten,